Partia Demokristiane PDK

PDK ėshtė njė nga partitė mė tė vjetra shqiptare, e krijuar nga intelektualė dhe figura elitare me peshė nė politikėn dhe kulturėn shqiptare, qė nė periudhėn e Luftės sė Dytė Botėrore. Nė vitet e para tė vendosjes sė sistemit komunist nė Shqipėri (1945-46) PDK, nė kundėrshtim me vullnetin e regjimit, u organizua dhe u shtri nė disa qytete krsyesisht tė banuara nga qytetarė tė besimit katolik, tė cilėt pėrbėnin qėndrat e rezistencės antikomuniste.

Regjimi reagoi ashpėr dhe tė gjithė themeluesit, drejtuesit lokalė dhe aktivistėt kryesor tė PDK-sė u arrestuan, u burgosėn, u internuan ose u pushkatuan. Asnjė grupim tjetėr politik e shoqėror nuk u godit mė ashpėr sesa bashkėsia katolike shqiptare.

Lexo me shume >>

Ne Fokus

Shpallet Unioni Demokristian me moton "Te bashkuar jemi me te forte"

Sot, date 07.12.2013 ora 12.00 ne seline e PDK-se, gjate nje konference per shtyp u shpall "Unioni Demokristian Shqiptar", i perbere nga 4 parti demokristiane. Motoja e ketij Unioni eshte "Te bashkuar jemi me te forte"

Te pranishem ne konference per shtyp ishin Kre...

Lexo me shume
Forumi Rinor i Partise Demokristiane

Forumi Rinor i Partise Demokristiane eshte organizate rinore qe funksionon prane Partise Demokristiane te Shqiperise

Ne jemi FRPDK!  Eja edhe ti !

...

Lexo me shume
Programi elektoral i kandidateve te PDK-sė per zgjedhjet parlamentare, 23 Qershor 2013

PDK është parti e qendrës së djathtë, në koalicion parazgjedhor me Partinë Demokratike.
 
Partia Demokristiane e Shqipërisë synon të krijojnë një grup solid parlament...

Lexo me shume
Muzeu i MemoriesLajmet e Fundit

Njoftim shtypi 08.05.2015

Njoftim shtypi ...

Njoftim shtypi 20.04.2015

PDK, ne zgjedhje me Koalicionin Qeverises ...

PDK dhe LDK marrėveshje pėr zgjedhjet e 21 qershorit 16.04.2015

  Demokristianët së bashku në Zgjedhje...

Nard Ndoka 19.03.2015

TIRANE - Në kohën kur ende nuk janë mbyllur koalic...

Nard Ndoka 18.03.2015

Njoftim Shtypi:...